Charakterystyczne objawy grypy

Symptomy infekcji wirusem grypy mogą występować także przy innych chorobach układu oddechowego. Dlatego ważne jest, aby bacznie obserwować pojawianie się objawów, takich jak  np. gorączka, kaszel, zmęczenie czy bóle mięśniowe, ponieważ będziemy w stanie z większą dozą prawdopodobieństwa rozpoznać zakażenie wirusem grypy. W przypadku infekcji wirusem grypy nagle pojawiają się i początkowo dominują objawy ogólne: gorączka, dreszcze, uczucie zimna, ból mięśni i głowy, osłabienie, złe samopoczucie. Dopiero potem dochodzą obawy ze strony układu oddechowego: ból gardła, nieżyt nosa, suchy kaszel.

Grypa czy przeziębienie?

Objawy przeziębienia i grypy są bardzo podobne. W obu przypadkach możemy spodziewać się gorączki, kichania, bólu gardła, czy kaszlu. Różnica między grypą a przeziębieniem objawia się przede wszystkim gorączką. Wirus grypy powoduje wysoką (sięgającą nawet 40 stopni Celsjusza) gorączkę, która szybko narasta, podczas gdy zwykłe przeziębienie charakteryzuje  zazwyczaj stan podgorączkowy (do 38 stopni), często podwyższonej temperatury nie notuje się w ogóle. Kolejna różnica między grypą a przeziębieniem to ból mięśni. Ta dolegliwość bardzo często dotyka chorych na grypę, jednakże rzadko pojawia się podczas przeziębienia. Warto podkreślić, że przeziębienie i grypa to choroby, które dotykają ludzi w każdym wieku oraz każdej rasy. Mimo że zachorowalność na grypę jest znacznie większa w państwach o klimacie umiarkowanym[2], to występuje ona na całym świecie. Jak zatem widać, przy porównaniu grypa a przeziębienie, różnica może być dla pacjenta pozornie niewielka. Dlatego nic nie zastąpi wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który pomoże zdiagnozować i uporać się z chorobą.

Co robić, jeśli podejrzewamy u siebie grypę?

Jeżeli zaobserwujemy u siebie kilka z wymienionych wyżej symptomów, to należy umówić się na wizytę do lekarza rodzinnego. Pomimo że świadomość dotycząca grypy jest dość wysoka wśród społeczeństwa, nic nie zastąpi profesjonalnego badania lekarskiego. Warto zaufać lekarzom, gdyż oni dokładnie wiedzą, jak odróżnić grypę od przeziębienia. Wizyta u lekarza jest jeszcze ważniejsza, gdy podejrzewamy infekcję u dzieci. System immunologiczny dzieci nie jest tak odporny na patogeny, jak ten dorosłych. Dlatego należy jak najszybciej udać się ze swoją pociechą do pediatry, aby ten mógł stwierdzić czy to grypa, czy przeziębienie u dziecka i ustalić odpowiednie leczenie celem poprawy stanu zdrowia.

Jak leczyć grypę?

Odpowiednie leczenie jest kluczowe, aby stan zdrowia pacjenta się poprawił. Nieleczona grypa może prowadzić do bardzo poważnych komplikacji, takich jak np. zapalenie płuc, czy objawy ze strony układu nerwowego. Po potwierdzeniu diagnozy, lekarz pierwszego kontaktu przepisze odpowiednie leki na grypę, dzięki czemu samopoczucie chorego powinno się znacząco poprawić w ciągu kilku następnych dni. Warto również podkreślić, że domowe sposoby na grypę nie są równie skuteczne, co indywidualnie dopasowane leczenie zarekomendowane przez lekarza. Niestety, niekiedy czas oczekiwania na wizytę może być dłuższy, niż byśmy tego chcieli. W takiej sytuacji, zanim uda nam się spotkać z lekarzem, niektóre z symptomów grypy i przeziębienia możemy próbować zwalczać lekami dostępnymi bez recepty. Ważny jest również odpoczynek w łóżku. Niemniej jednak wizyta u lekarza to najbardziej odpowiedzialna opcja, dzięki której minimalizujemy ryzyko rozwinięcia się poważnych powikłań oraz maksymalizujemy szanse na szybki powrót do zdrowia.

neo01.2021.02

[1] http://opzg.cn-panel.pl/resources/aktualnosci/Raportgrypowy4kwiecie%C5%84.pdf

[2] https://rcb.gov.pl/grypa-w-sezonie-epidemicznym-2018-2019-w-polsce-i-europie/