Z czego wynika ból gardła?

Ból gardła sam w sobie nie jest chorobą. Stanowi jednak objaw stanu zapalnego gardła, który jest reakcją obronną organizmu na obecność patogenów (chorobotwórczych drobnoustrojów jak bakterie, wirusy, grzyby) atakujących błonę śluzową i wywołujących infekcję.

Najczęstszym rodzajem patogenów, które wywołują infekcję gardła prowadzącą do stanu zapalnego (reakcji obronnej organizmu), są wirusy. Nawet 95% dorosłych pacjentów trafiających do lekarza z bólem gardła to ofiary infekcji wirusowej.

Domowe sposoby pomogą, ale…

Dolegliwościami, które często towarzyszą bólowi gardła, są trudności w przełykaniu, obrzęk, zaczerwienienie (czerwone gardło), gorączka. W przypadku infekcji bakteryjnej, pojawiają się także ropne naloty na migdałkach.

Niezależnie jednak od tego, czy gardło zostało zainfekowane przez bakterie czy wirusy, lekarze zalecają działania, które leczą zarówno objawy jak i przyczyny dolegliwości. W poszukiwaniu szybkiego sposobu na ból gardła mogą pomóc domowe rozwiązania,

Do wyleczenia źródła problemów i bólu potrzeba będzie czegoś więcej i tutaj pomogą antyseptyczne preparaty na ból gardła.

Ból gardła — leczenie

Działanie antyseptyczne w leczeniu infekcji gardła jest niezwykle istotne. Antyseptyki działają miejscowo, łagodząc dolegliwości i pozbywając się ich źródła, czyli chorobotwórczych drobnoustrojów atakujących błonę śluzową gardła, zwanych również patogenami. Oprócz tego preparaty antyseptyczne działają przeciwbólowo i znieczulająco, łagodząc ból gardła. Popularnym lekiem o takim zastosowaniu jest neo-angin®.

Najlepsze na ból gardła rozwiązanie to stosowanie jednocześnie dwóch metod. Domowych sposobów — czyli np. herbaty z miodem i cytryną, inhalacji lub syropu cebulowo-miodowym — wraz z antyseptycznymi preparatami. Może to pozwolić na osiągnięcie lepszych efektów w leczeniu bólu gardła.

Pamiętaj o tym, by zgłosić się do specjalisty, jeśli objawy nie ustąpią!