Problemy z głosem – skąd się biorą?
W okresie jesienno-zimowym często problemy z głosem mogą być wynikiem:
● infekcji wirusowej (najbardziej powszechne), jak np. grypa, albo bakteryjnej (około 15% wszystkich infekcji) ,
● długotrwałego narażenia na czynniki drażniące: np. palenie papierosów, wdychanie oparów chemicznych, refluks żołądkowo-przełykowy,
● przewlekłej kortykoterapii wziewnej,
● uszkodzenia nerwu krtaniowego wstecznego, neuropatii, nowotworów,
● zbyt suchego powietrza ( przesuszenie błon śluzowych),
● nieumiejętnego korzystania z głosu,
● reakcji na stresor,
● nieprawidłowości rozwojowych krtani i strun głosowych.
Dolegliwość ta niezależnie od pory roku dotyka często osób, które zawodowo nadużywają głosu, jak np. aktorzy, wokaliści, nauczyciele, adwokaci.
Początki problemów z głosem mogą wyglądać podobnie i objawiać się chrypką, problemami z artykulacją dźwięków, a z czasem mogą prowadzić do afonii – czyli bezgłosu.
Zanikanie głosu może być krótko- lub długotrwałe, a często ma charakter nawracający. Na cykliczne problemy z głosem narażone są przede wszystkim osoby z grupy ryzyka, używające głosu jako narzędzia pracy. Ryzyko to wzrasta z wiekiem, w przypadku zaburzeń hormonalnych (np. chorób tarczycy) i jest zależne od płci (częściej dotyka kobiety). Zaznaczyć należy, że przy przedłużających się lub pogłębiających objawach, pogarszającym stanie ogólnym, należy skonsultować się z lekarzem. Dokona on diagnostyki różnicującej, określi przyczynę i zaordynuje odpowiednią terapię.
Zapalenie krtani – przyczyny
Do stanu zapalnego tego narządu dochodzi przeważnie w wyniku pogłębiającej się infekcji wirusowej lub bakteryjnej, alergii, nieprawidłowo prowadzonego leczenia lub jego zaniechania.
Jego objawy to na ogół zachrypnięty głos, drapanie, pieczenie, kłucie, ból podczas przełykania, wywołane obrzękiem i przekrwieniem błony śluzowej krtani.
Poza infekcjami, do problemów z krtanią i głosem mogą prowadzić czynniki zewnętrzne, wymienione wcześniej lub ich kombinacja, np. długotrwałe mówienie, z niewłaściwym wykorzystaniem narządu mowy, w otoczeniu suchego powietrza.
Leczenie zaburzeń głosu – od czego zacząć?
Pierwszym krokiem zawsze będzie ustalenie przyczyny występowania dolegliwości. Ze względu na duże zróżnicowanie czynników inicjujących, leczenie może prowadzić m.in.:
● lekarz rodzinny,
● laryngolog,
● foniatra,
● psychiatra,
● logopeda,
● endokrynolog,
● chirurg.
W przypadku zanikania głosu wywołanego infekcją konieczne może być przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych, albo antybiotyków (etiologia bakteryjna). Jeśli problemom z głosem towarzyszy ból gardła warto sięgnąć po leki antyseptyczne jak np. neo-angin®, w preferowanej przez pacjenta formie (pastylki do ssania lub aerozol).
Co możemy zrobić sami, czyli jak należy dbać o głos?
Poza interwencją medyczną, która w przypadku wystąpienia dolegliwości wskaże jak odzyskać głos, bardzo wiele dla zdrowia krtani i strun głosowych możemy zrobić sami. Wśród podstawowych metod wspomagania gardła wymienić możemy:
● dbałość o odpowiednią wilgotność powietrza (najlepiej w przedziale 40-60%),
● naukę prawidłowej emisji głosu,
● zapobieganie infekcjom, poprzez wzmacnianie odporności i unikanie stresu,
● wyeliminowanie alergenów,
● rzucenie palenia,
● unikanie kontaktu z substancjami drażniącymi drogi oddechowe,
● picie ciepłych płynów.
Pamiętajmy – najlepszą formą ochrony zdrowia jest szeroko pojęta profilaktyka, a w przypadku wystąpienia choroby – odpowiednio wczesna konsultacja lekarska.
Należy pamiętać, że artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, jeżeli objawy choroby nie ustępują, utrzymują się, mimo przyjmowania leków lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.
neo01.2021.12