Przewlekłe zapalenie gardła – objawy

Przewlekłe zapalenie gardła może mieć podłoże zarówno wirusowe, jak i bakteryjne1. W rozpoznaniu podłoża pomóc mogą występujące objawy takie jak: gorączka, kaszel, obrzęk migdałków i powiększenie węzłów chłonnych. W przypadku zakażenia wirusowego często występują kaszel, katar, nudności, bóle mięśniowe, biegunka czy zapalenie spojówek. Rozpoznanie, czy za zapaleniem stoją wirusy, czy bakterie, bywa trudne, lecz jest kluczowe, ponieważ od niego zależy dalsze leczenie. W przypadku wątpliwości lekarz może zlecić test na obecność paciorkowców lub pobrać wymaz z gardła pacjenta. Przewlekły nieżyt gardła, w odróżnieniu od ostrego zapalenia, trwa bardzo długo (nawet kilka tygodni), a objawy to ustępują, to znów się nasilają. Pacjenci z zapaleniem często skarżą się również na uczucie ciała obcego w gardle, trudności w przełykaniu śliny, czy ogólne uczucie suchości gardła.

Przewlekłe zapalenie gardła – przyczyny

Przyczyn przewlekłego zapalenia gardła może być wiele. Po pierwsze, w sezonie grzewczym powietrze często jest suche, przez co błony śluzowe nie są dostatecznie nawilżone. Oprócz tego, powodem nieżytu gardła może być alergia, zaburzenia hormonalne lub refluks żołądkowo-przełykowy. Zapalenie gardła może też towarzyszyć chorobom zakaźnym typowym dla okresu dzieciństwa: ospie, odrze, śwince czy różyczce.

Przewlekłe zapalenie gardła – rodzaje

Wyróżnia się trzy główne rodzaje nieżytu gardła: zapalenie przewlekłe proste, zanikowe i przerostowe2. Przewlekłe proste zapalenie gardła objawia się uczuciem ciała obcego w przełyku i atakami kaszlu. Objawy występują miejscowo i okresowo nawracają. Z zapaleniem zanikowym zmagają się głównie osoby starsze, szczególnie podczas suchej i ciepłej pogody. Najczęściej pojawiającymi się objawami zapalenia zanikowego są: chrypka i zaburzenia głosu, uczucie suchości w gardle, odkrztuszanie lepkiej wydzieliny. Ostatni typ, czyli zapalenie przerostowe, to pogrubienie błony śluzowej i powiększone grudki chłonne, które mogą powodować u chorych odruchy wymiotne oraz – podobnie jak w przypadku prostego zapalenia – uczucie ciała obcego w gardle.

Stan zapalny gardła – leczenie

Jak już zostało wspomniane, leczenie zapalenia gardła zależy od poprawnej diagnozy, czyli określenia podłoża choroby. Co stosować na zapalenie gardła, w przypadku dokuczliwych objawów? W celu złagodzenia dolegliwości można  sięgnąć po tabletki do ssania pomagające łagodzić ból i zaczerwienienie gardła. A co na przewlekłe zapalenie gardła o podłożu bakteryjnym zastosować? Tutaj zazwyczaj nie obejdzie się bez antybiotyków. Pamiętajmy jednak, że antybiotyk nie będzie skuteczny, gdy przyczyną zapalenia są wirusy, dlatego absolutnie nie należy przyjmować antybiotyków na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem.

Chroniczne zapalenie gardła – leczenie domowymi sposobami

Czym leczyć przewlekłe zapalenie gardła, jeśli chcemy wykorzystać domowe sposoby? Pomocne będą płukanki (woda z solą) oraz inhalacje (izotonicznym roztworem soli), które upłynniają gęsty śluz. Co robić, gdy przewlekłe zapalenie gardła spowodowane jest suchym powietrzem? Oczywiście zadbać o odpowiednie nawilżenie wnętrza domu. Pomocne tutaj będą z pewnością nawilżacze powietrza.

Przewlekły nieżyt gardła – leczenie to nie wszystko

Niestety samo leczenie przewlekłego zapalenia gardła może nie wystarczyć – czasem, by uporać się z tą dolegliwością, trzeba zmienić miejsce pracy lub styl życia. Przewlekłe zapalenie może być też objawem innych chorób, takich jak białaczka, AIDS, czy ziarnica, dlatego w przypadku przewlekłych objawów nieżytu gardła należy zawsze skontaktować się z lekarzem.

Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.

Artykuł powstał we współpracy z M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o.


neo-angin®, tabletki do ssania. 1 tabletka do ssania zawiera: 1,2 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego (Alcohol 2,4-dichlorobenzylicus), 0,6 mg amylometakrezolu (Amylmetacresolum), 5,9 mg lewomentolu (Levomentholum)Wskazania do stosowania: zalecany do wspomagania leczenia stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, przebiegających z objawami, takimi jak: ból gardła, zaczerwienienie, obrzęk. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, nietolerancja fruktozy, zaburzenia wchłaniania glukozy-galaktozy, niedobór sacharazy-izomaltazy, nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.


Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


1 J. Wysocki, Przewlekłe zanikowe zapalenie gardła jako problem geriatryczny. Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny, 2(4), 222-225

2 M. Zagor, P. Czarnecka, M. Janoska-Jaździk, Ostre i przewlekłe zapalenie gardła