Pieczenie gardła i krtani – skąd się bierze?

Ostry ból i pieczenie gardła najczęściej wywołują choroby zakaźne przenoszone drogą kropelkową. Łagodne infekcje górnych dróg oddechowych w większości przypadków powinny samoistnie ustąpić. Jeśli jednak bólowi gardła towarzyszy mokry kaszel, gorączka i problemy z przełykaniem, to prawdopodobnie doszło do zapalenia gardła. Niezbędna okaże się wtedy wizyta u specjalisty.
Silne pieczenie w gardle i chrypka pojawiają się również przy anginie. Za anginę najczęściej odpowiadają paciorkowce Streptococcus pyogenes1. Choroba objawia się wysoką gorączką, złym samopoczuciem, zaczerwienieniem gardła oraz nieznośnym bólem przy przełykaniu, promieniującym aż do ucha.

Suchość i pieczenie w gardle – inne przyczyny

Nieprzyjemne pieczenie w gardle może też być wywołane przez innego rodzaju dolegliwości. Objaw ten może towarzyszyć refluksowi żołądkowo-przełykowemu, gdzie treść żołądkowa zarzucana jest do przełyku wskutek nieprawidłowego funkcjonowania dolnego zwieracza. Silne pieczenie gardła w nocy z kolei, dotyczyć może przypadków refluksu nocnego, spowodowanego zbyt obfitą i tłustą kolacją zjedzoną krótko przed snem.
Zaczerwienie, szczypanie czy pieczenie gardła może pojawiać się też przy alergii, przesuszeniu gardła czy długotrwałym mówieniu. U niektórych osób taki dyskomfort pojawia się również po paleniu papierosów lub wypiciu alkoholu.

Pieczenie w gardle – jak leczyć?

Gdy gardło piecze, warto zastosować domowe sposoby, które pomogą złagodzić nieprzyjemne odczucia. Przydatne okażą się płukanki ziołowe z rumianku, szałwii, eukaliptusa, mięty i tymianku. Pieczenie w gardle rano można również spróbować ukoić herbatą z miodem i cytryną, imbirem bądź siemieniem lnianym.
W przypadku infekcji ulgę mogą przynieść antyseptyki w formie tabletek do ssania, np. neo-angin®. Oczywiście nie powinno się też zapominać o regularnych inhalacjach przygotowanych z olejków eterycznych lub ziół oraz systematycznym nawilżaniu i wietrzeniu pomieszczenia. Pieczenie w gardle i suchy kaszel to wyjątkowo dokuczliwe dolegliwości, które mogą znacząco zaburzyć nasze codzienne funkcjonowanie. Należy więc wdrożyć odpowiednie działania, pozwalające chociaż w pewnym stopniu złagodzić te nieprzyjemne doznania. W wielu przypadkach, przy pieczeniu gardła, domowe sposoby mogą okazać się wystarczające. Kiedy jednak symptomy zaczynają się nasilać, trwają ponad tydzień lub towarzyszą im inne niepokojące objawy takie jak: intensywny ból gardła, zaburzenia połykania, zmiany ropne w jamie ustnej, powiększenie węzłów chłonnych, to koniecznie należy zgłosić się na wizytę do lekarza lub specjalisty.

1http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2020/INF_20_10A.pdf

Należy pamiętać, że artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, jeżeli objawy choroby nie ustępują, utrzymują się, mimo przyjmowania leków lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

neo01.2021.12