Jakie zalety mają tabletki na ból gardła?

kompedium wiedzy

Jakie zalety mają tabletki na ból gardła?

Jest wiele sposobów na to, by walczyć z ostrym bólem gardła. Każdy z nas z pewnością jest w stanie wymienić przynajmniej kilka leków przeciwbólowych lub domowych rozwiązań, które pomogą uporać się z infekcją. Okazuje się jednak, że najbardziej mogą pomóc tabletki do ssania. Dlaczego? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Działanie miejscowe

Tabletki na ból gardła mają kilka przewag nad metodami domowymi (herbatki ziołowe, inhalacje, miód i czosnek), a także nad ogólnoustrojowymi lekami przeciwbólowymi (paracetamol oraz ibuprofen). Najważniejszą z nich jest jednak działanie miejscowe, bezpośrednio w miejscu bólu.

 

Dzięki temu, że tabletki od bólu gardła należy ssać, substancje czynne są dłużej obecne w dużym stężeniu dokładnie w miejscu, w którym są potrzebne. Potwierdza to artykuł “Leczenie ostrych stanów zapalnych gardła” napisany przez profesora Ernesta Kuchara i Monikę Karlikowską-Skwarnik: “badania (…), wykazały, że substancje czynne w postaci tabletek do ssania osiągały wyższe początkowe stężenia w jamie ustnej i gardle oraz dłużej utrzymywały się w miejscu podania (…), co sugeruje, że tabletki do ssania mogą być bardziej skuteczne w objawowym leczeniu zapalenia gardła. Przyspiesza to proces leczenia, a także szybciej przynosi ulgę w bólu.”1

 

Niektóre tabletki idą jednak o krok dalej. Nie tylko pomagają z bolesnymi dolegliwościami, ale również uderzają bezpośrednio w przyczynę stanu zapalnego.

 

Dobre tabletki na ból gardła

Jednymi ze skutecznych preparatów na ból gardła są środki antyseptyczne (jak np. neo-angin®). Czym się one różnią od zwykłych, przeciwbólowych rozwiązań?

 

W odróżnieniu od antybiotyków, które działają tylko na bakterie, antyseptyki mogą być skuteczne wobec patogenów takich jak wirusy, bakterie, grzyby czy pierwotniaki odpowiedzialne za stan zapalny gardła i związane z tym objawy: ból, obrzęk, zaczerwienienie, kaszel, gorączkę. Jak piszą badacze, profesor Ernest Kuchar i Monika Karlikowska-Skwarnik: “(…) do pozostałych najistotniejszych antyseptyków dostępnych na polskim rynku należą chlorchinaldol, cetylpirydyna, amylometakrezol oraz alkohol 2,4-dichlorobenzylowy. W kontrolowanych placebo badaniach klinicznych potwierdzono skuteczność preparatu złożonego, zawierającego amylometakrezol oraz alkohol 2,4-dichlorobenzylowy. Wykazano, że lek złożony w ciągu kilku minut skutecznie zmniejszał obrzęk błony śluzowej gardła, a jego efekt terapeutyczny utrzymywał się długo.”2

 

Dlatego też jednym ze skutecznych rozwiązań na ból gardła wśród tabletek są antyseptyki. Wspomniane w badaniu substancje — alkohol 2,4-dichlorobenzylowy oraz amylometakrezol — razem dają łagodzący i przynoszący ulgę środek, który uderza bezpośrednio w źródło bólu i infekcji. A jak powszechnie wiadomo, lepiej leczyć przyczyny niż objawy. A najlepiej obie te rzeczy na raz.

 

Optymalne połączenie

Najlepszą metodą na szybkie i skuteczne wyleczenie gardła z infekcji jest działanie dwutorowe — leczenie objawów domowymi sposobami, a także zażywanie antyseptycznych tabletek na ostry ból gardła. Pozwoli to szybko wyeliminować objawy i powstrzymać je przed uporczywymi nawrotami. Jednocześnie przyspieszy regenerację błony śluzowej i zahamuje stan zapalny, gdyż patogeny odpowiedzialne za infekcję zostaną wyeliminowane przez antyseptyki.

 

W przypadku, gdyby dolegliwości nie ustępowały, a objawy nasilały się lub nie łagodniały, zgłoś się do lekarza!

 
1. Źródło: http://mavipuro.pl/jourarch/Z2018027.pdf, Leczenie ostrych stanów zapalnych gardła, Ernest Kuchar, Monika Karlikowska-Skwarnik, Zakażenia XXI wieku 2018; 1(4); strona 179

2. Źródło: http://mavipuro.pl/jourarch/Z2018027.pdf, Leczenie ostrych stanów zapalnych gardła, Ernest Kuchar, Monika Karlikowska-Skwarnik, Zakażenia XXI wieku 2018; 1(4); strona 180

Mogą Cię zainteresować

Przyczyny bólu gardła
Przyczyny bólu gardła

Przyczyny bólu gardła

Czytaj więcej
Jak szybko zwalczyć ból gardła?
Jak szybko zwalczyć ból gardła?

Jak szybko zwalczyć ból gardła?

Czytaj więcej
Dobre domowe sposoby na ból gardła
Dobre domowe sposoby na ból gardła

Dobre domowe sposoby na ból gardła

Czytaj więcej
Dlaczego działanie antyseptyczne w preparatach na ból gardła jest ważne?
Działanie antyseptyczne w preparatach na ból gardła

Działanie antyseptyczne w preparatach na ból gardła

Czytaj więcej

KONTAKT

M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o.
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Tel: +48 (22) 231 82 87
e-mail: biuro@klosterfrau.pl