Trudności w przełykaniu śliny – przyczyny

Nie licząc języka, gardło składa się z pięciu mięśni, z których jeden dzieli się na cztery kolejne części. Dzięki tym mięśniom możliwe jest przełykanie pokarmów, oddychanie i mówienie. Oprócz tego gardło ludzkie jest silnie ukrwione, gdyż przebiegają przez nie tętnice gardłowe. Do tego na podkreślenie zasługuje również fakt, iż jest ono silnie unerwione czuciowo za sprawą nerwu trójdzielnego i zwoju skrzydłowo-podniebiennego. Dodatkowo, w tylnej części gardła znajduje się splot nerwowy (splot gardłowy) tworzony przez wszystkie nerwy gardłowe, nerw błędny i nerw językowo-gardłowy. Już na tym etapie łatwo zauważyć, iż ostry ból gardła przy przełykaniu może mieć naprawdę sporo przyczyn. Jedną z nich, może być stan chorobowy któregoś z wymienionych tu elementów.
Samo gardło wyścielone jest błoną śluzową, ale zawiera także tkanki łączne, błony i tkankę podśluzową. W tych samych rejonach znaleźć można także tkanki i grudki chłonne, i inne elementy układu odpornościowego (tzw. pierścień Waldeyera) oraz migdałki trąbkowe. Wszystkie te elementy, kiedy w układzie pojawią się wirusy lub bakterie, odpowiedzialne są za produkcję i dostarczanie odpowiednich przeciwciał1. Już na tym etapie można odczuwać pieczenie gardła przy przełykaniu.

Ból gardła przy przełykaniu u dziecka związany jest najczęściej ze stanem zapalnym gardła. Co ciekawe 3/4 infekcji gardła ma podłoże wirusowe, natomiast zapalenia bakteryjne są w mniejszości2. To jednak nie wszystko. Ból gardła w przełyku – zarówno u dorosłych jak i u dzieci – może występować w „towarzystwie” innych objawów jak wydzielina z nosa, kaszel i złe samopoczucie3. Jeśli jednak występuje podwyższona temperatura przekraczająca 37 stopni Celsjusza, lub jeśli objawy po kilku dniach nie ustępują (a nawet nasilają się), należy zgłosić się do lekarza, gdyż może być to poważniejsza choroba.
Jedną z możliwych chorób, kiedy odczuwamy kłujący ból gardła przy przełykaniu, może być angina. Jest to najczęściej wirusowe zapalenie migdałków występujące tak samo u dzieci jak i u dorosłych. Podczas anginy występuje również nierzadko wysoka gorączka, dreszcze i objawy typowe dla zwykłego zapalenia gardła oraz naloty w kieszeniach gardłowych i okolicach węzłów chłonnych4.

Co zrobić jak boli gardło przy przełykaniu?

Sposób na ból gardła przy przełykaniu to przede wszystkim leczenie objawowe5. Oczywiście podczas bardziej uciążliwych chorób gardła podaje się antybiotyki, jednak sam ból łagodzi się poprzez podawanie środków wydawanych bez recepty jak np. neo-angin®, który nie tylko łagodzi ból, ale likwiduje patogeny i przeciwdziała infekcji gardła. Oczywiście odpowiedzi na pytanie, co na ból gardła przy przełykaniu może być znacznie więcej, zwłaszcza jeśli uwzględni się również domowe sposoby.
Silny ból gardła przy przełykaniu i ten łagodniejszy może być spowodowany poprzez następujące czynniki (pamiętać należy, że są to jedynie najczęstsze przyczyny)6:

  • uraz mechaniczny
  • infekcja wirusowa lub bakteryjna (przeziębienie, grypa, angina)
  • mononukleoza
  • odra
  • ospa
  • świnka
  • alergeny
  • zbyt suche powietrze (lub odwodnienie)

W Internecie natknąć się również można na artykuły informujące o tym, że silny ból gardła przy przełykaniu może być oznaką nowotworów gardła, których ryzyko jest największe u osób palących i/lub nadużywających alkoholu7. Pamiętać jednak należy, że żaden artykuł nie może być uważany za diagnozę i wszelkie wątpliwości należy konsultować z lekarzem zwłaszcza, gdy jest to przewlekły ból gardła przy przełykaniu lub gdy objawy chorobowe nasilają się.

1 https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina

2 https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina

3 https://dietaizdrowie.edu.pl/szczekajacy-kaszel-przyczyny-i-sposoby-leczenia-kaszlu-krtaniowego/

4 https://www.mp.pl/pacjent/objawy/105644,bol-gardla

5 https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina

Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.

neo02.2021.01