Czym są patogeny?
Najczęstszym powodem różnych dolegliwości gardła są patogeny — drobnoustroje chorobotwórcze, takie jak wirusy, bakterie i grzyby, które atakują błonę śluzową. Taką sytuację nazywamy infekcją, a reakcją obronną organizmu jest stan zapalny, który objawia się właśnie bólem, obrzękiem, zaczerwienieniem, problemami z przełykaniem i chrypką. Do najczęstszych rodzajów infekcji należy wirusowa, na którą rocznie choruje nawet 95% pacjentów z problemami gardła.
Antyseptyczność leku na gardło
Antyseptyczność oznacza likwidowanie patogenów ze skóry, ran lub błony śluzowej. W kontekście bólu gardła leki antyseptyczne likwidują wirusy, bakterie i grzyby odpowiedzialne za wywołanie infekcji i stanu zapalnego. Oznacza to więc, że preparaty o takim działaniu skutecznie eliminują przyczynę bólu i innych dolegliwości gardła.
Inną zaletą stosowania antyseptyków jest działanie niwelujące objawy infekcji. Zawarte w nich środki, alkohol 2,4-dichlorobenzylowy i amylometakrezol, działają miejscowo na błonę śluzową, znacząco łagodząc ból i zmniejszając obrzęk. W połączeniu z lewomentolem, który daje poczucie “chłodu” i hamuje stan zapalny, antyseptyczne preparaty na ból gardła zaliczają się do jednych ze skuteczniejszych rozwiązań.
Antyseptyki najlepiej stosować w formie tabletek do ssania, gdyż są one wtedy najbardziej efektywne. Ssąc tabletki pozwalamy na to, by substancje działające w leku antyseptycznym znajdowały się blisko miejsca bólu – gardła – w wysokim stężeniu. Przyspiesza to leczenie i wspomaga łagodzenie objawów infekcji. Jednym z popularnych w Polsce antyseptyków jest neo-angin®.
Podsumowanie — dlaczego antyseptyczność leku na gardło jest ważna?
Antyseptyczne leki szybciej i skuteczniej poradzą sobie z bólem gardła niż domowe sposoby. W samodzielnym leczeniu powinny stanowić ostatni przystanek przed udaniem się do lekarza. Antyseptyki na ból gardła zwalczają patogeny odpowiedzialne za infekcję, co oznacza również zahamowanie stanu zapalnego gardła. Dzięki temu zmniejsza się obrzęk, ból zostaje złagodzony, a w gardle odczuwamy ulgę. W przypadku, gdy leki antyseptyczne nie pomagają, należy zgłosić się do lekarza lub specjalisty.