Pierwszymi objawami stanu zapalnego gardła mogą być problemy z przełykaniem śliny. Trudnościom w przełykaniunajczęściej towarzyszy ból gardła oraz uczucie drapania, łaskotania, czy pieczenia. Infekcja może objawiać się również podwyższoną temperaturą i katarem. Innymi występującymi objawami, mogą być również obrzęk węzłów chłonnych szyi oraz uciążliwa chrypka.
W okresie jesienno-zimowym jesteśmy szczególnie narażeni i podatni na zachorowania. Bakterie i wirusy dostają się do naszego organizmu drogą kropelkową poprzez błony śluzowe nosa i gardła. Szkodliwe patogeny osiadają na błonach śluzowych, a następnie wnikają do komórek nabłonka i namnażając się wywołują stan zapalny. Do zarażenia może dojść również poprzez bezpośredni kontakt z wydzieliną chorego albo na przykład podczas korzystania z tych samych przedmiotów, np. klawiatury komputera. Na co dzień stykamy się z wieloma wirusami w pracy, środkach komunikacji publicznej, czy na ulicy. W przypadku obniżonej odporności spowodowanej wyziębieniem, stresem, czy zbyt szybkim tempem życia – drobnoustroje, jak bakterie i wirusy, przedostają się do naszego organizmu, wywołując infekcję. Obrzęk migdałków, który może się pojawić, prowadzi do nieprzyjemnych objawów, takich jak np. nagły ból gardła przy przełykaniu.
Zazwyczaj kłucie w gardle przy przełykaniu wiąże się z niegroźną infekcją, która może być leczona w domu. Jednakże w niektórych przypadkach, szczególnie w przypadku przewlekłego bólu gardła przy przełykaniu konieczna może być wizyta u specjalisty, który będzie w stanie odpowiednio sklasyfikować jednostkę chorobową oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.
Ból gardła przy przełykaniu – leczenie
Co zrobić, gdy boli gardło przy przełykaniu? Przede wszystkim warto pamiętać o odpowiednim nawilżaniu błon śluzowych. Można sposobem naszych babć powiesić na kaloryferze wilgotny ręcznik i pamiętać o regularnym piciu ciepłych płynów, np. wody albo kompotów (świetnie nawilża kompot z gruszek i migdałów). Kiedy domowe sposoby zawiodą, czas na wizytę w aptece i poradę farmaceuty, który może doraźnie zaproponować odpowiedni lek do ssania. Dobrze dobrany preparat pomoże uśmierzyć ból i może zahamować dalszy rozwój infekcji.
neo-angin® to lek na ból gardła charakteryzujący się wysoką skutecznością antyseptyczną. Efektywnie eliminuje patogeny odpowiedzialne za stan zapalny i hamuje infekcję. Przynosi szybką ulgę, zmniejszając obrzęk i zaczerwienienie. Bolące gardło jest delikatnie kojone dzięki zawartości lewomentolu, który przyjemnie chłodzi i przynosi ulgę.
neo-angin® może być również stosowany na ból gardła przy przełykaniu u dziecka powyżej 6 roku życia. Lek działa miejscowo, zapobiegając namnażaniu się patogenów, przyspiesza leczenie i łagodzi nieprzyjemne objawy infekcji, takie jak pieczenie w gardle przy przełykaniu. Tabletki do ssania przyjemnie chłodzą błony śluzowe i redukują bardzo silny ból gardła przy przełykaniu.
Sposoby na uśmierzenie bólu gardła przy przełykaniu
W przypadku infekcji i długotrwałego bólu gardła przy przełykaniu warto zrezygnować z produktów spożywczych, które dodatkowo podrażniają obolałe gardło. Wskazane jest wyłączenie z diety pikantnych i zbyt gorących potraw, należy też unikać alkoholu i papierosów.
Kolejny sposób na okropny ból gardła przy przełykaniu śliny to zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Spożywanie ciepłych (ale nie gorących) napojów działa kojąco na ból i przynosi ulgę w dolegliwościach. W czasie infekcji warto też zadbać o zdrową dietę — szczególnie zalecane są zupy i kremy.
neo01.2021.02