Pojawienie się pierwszych objawów anginy następuje zazwyczaj w okresie od 12 godzin do 4 dni od zarażenia. Do najczęstszych objawów anginy należą: silny ból gardła i trudności w przełykaniu, zaczerwienienie i obrzęk migdałków podniebiennych oraz gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza. Część chorych zgłasza dreszcze, wymioty i nudności (te ostatnie przede wszystkim występują u dzieci). Można zaobserwować również powiększenie i tkliwość węzłów chłonnych podżuchwowych. Typowe dla anginy jest nagłe pojawienie się dolegliwości.

Powikłania po anginie

Oprócz osłabienia po anginie, czy też występującego bardzo rzadko kaszlu po anginie, mogącego być np. powikłaniem po zapaleniu płuc, pojawić się mogą inne, groźniejsze powikłania.

Ból gardła po przebytej anginie

Ostry ból gardła po przebytej anginie może być objawem miejscowego powikłania, jakim jest ropień okołomigdałkowy. Jeśli odczuwamy coraz bardziej intensywny ból gardła, najczęściej jednostronny, który promieniuje aż do ucha, trudności w połykaniu lub/i szczękościsk, to powinniśmy udać się na ostry dyżur laryngologiczny. Jednym ze sposobów leczenia ropnia około-migdałkowego jest antybiotykoterapia, czasami konieczne jest też zastosowanie metody chirurgicznej: nacięcia i drenażu ropnia. Pamiętajmy, żeby nie lekceważyć leczenia anginy, bo powikłania bywają mocno uciążliwe.

Ból ucha po anginie

Silny, pulsujący, jednostronny ból ucha po przebyciu anginy może wiązać się z powikłaniem, jakim jest zapalenie ucha środkowego, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu gorączka i niedosłuch. W większości przypadków wystarczy podawanie niesteroidowych leków obkurczających błonę śluzową, przeciwzapalnych i/lub przeciwgorączkowych, czasem też należy zastosować terapię antybiotykową.

Gorączka reumatyczna

Gorączka reumatyczna to bardzo rzadkie, a jednocześnie bardzo niebezpieczne powikłanie po zakażeniu paciorkowcem.Pojawia się po trzech tygodniach od zachorowania na anginę. Jej głównymi objawami mogą być: gorączka, zapalenie dużych stawów, czasem też zapalenie mięśnia sercowego lub pląsawica.

Kłębuszkowe zapalenie nerek

Powikłaniem po anginie może być również zapalenie nerek, zwane kłębuszkowym zapaleniem nerek, które rozwija się nagle, najczęściej od jednego do trzech tygodni po przebyciu choroby. Do objawów należą niewielkie obrzęki pod oczami, przejściowe nadciśnienie tętnicze, ogólne złe samopoczucie, zmniejszona ilość wydalanego moczu, a także białkomocz albo krwinkomocz (obecność białka i krwinek czerwonych w moczu w ilości przekraczającej normy). Czasami choroba przebiega bezobjawowo, dlatego po infekcji paciorkowcem warto wykonać profilaktyczne badania diagnostyczne, jak np. badanie ogólne moczu.

Pląsawica

Powikłania neurologiczne po anginie są niezwykle niebezpieczne. Rozwinąć się może wtedy tak zwana „mała” pląsawica (czyli pląsawica Sydenhama; nie mylić z „dużą” pląsawicą Huntingtona), czyli zaburzenie neuropsychiatryczne objawiające się nagłymi, mimowolnymi ruchami twarzy i kończyn. W odróżnieniu od innych powikłań pląsawica pojawia się nawet do trzech miesięcy po przebytej anginie. Objawy ruchowe zmniejszają swoje natężenie podczas snu. Chorzy są labilni emocjonalnie, niespokojni i drażliwi, u dzieci często pojawiają się zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.

Jak leczyć powikłania po anginie?

Leczenie powikłań po anginie jest oczywiście uzależnione od rodzaju i intensywności choroby. Jeśli mamy do czynienia np. z zapaleniem ucha środkowego czasem leczenie nie jest konieczne, choroba ma tendencję do samoograniczenia, natomiast w przypadku pląsawicy czy zapalenia mięśnia sercowego konieczny będzie kontakt z lekarzem POZ, który skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

Należy pamiętać, że artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, jeżeli objawy choroby nie ustępują, utrzymują się, mimo przyjmowania leków lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

neo01.2021.12