Czym jest drapanie w gardle?

Dolegliwości jamy ustnej oraz gardła mogą objawiać się jako bolesność oraz krótkotrwałe lub przewlekłe drapanie w gardle. Wiele osób opisuje je także jako uczucie swędzenia, zalegania oraz łaskotania. Ból i drapanie w gardle mogą być odczuwalne z różnym nasileniem, od łagodnego po silne, znacząco utrudniając codzienne funkcjonowanie. Swędzące gardło dokucza nam w ciągu dnia oraz w porze wieczornej i nocnej, uniemożliwiając spokojny sen. W przebiegu niektórych chorób objaw ten może współwystępować także z odkrztuszaniem flegmy. Co powoduje nieprzyjemne łaskotanie w gardle?

Drapanie w gardle – przyczyny

„Gryzienie” w gardle zazwyczaj świadczy o infekcji górnych dróg oddechowych. Najczęściej ma etiologię wirusową. Inne schorzenia pochodzenia wirusowego, przy których może wystąpić „swędzenie” gardła to m.in. odra, ospa wietrzna, czy mononukleoza. Nieco rzadziej przyczyną takich dolegliwości są infekcje bakteryjne, będące skutkiem zakażenia paciorkowcem typu A oraz alergia. Śluzówkę gardła może podrażniać również dym papierosowy, ostre potrawy, refluks, zgaga oraz guzy i nowotwory zlokalizowane w tej okolicy. Jeśli symptomy zaczynają się nasilać, trwają ponad tydzień lub towarzyszą im inne niepokojące objawy to lepiej zgłosić się na wizytę do lekarza. W okresie zimowym zbyt suche powietrze, w ogrzewanych pomieszczeniach, może wywołać drapanie w gardle, natomiast w sezonie letnim, tą samą przypadłość może spowodować nieprawidłowe użytkowanie klimatyzacji. Jak nawilżyć gardło, aby zmniejszyć nieprzyjemne odczucia?

Drapanie w gardle – jak leczyć?

Czym nawilżyć gardło? Takie pytanie pojawia się wśród wielu osób cierpiących z powodu bólu, swędzenia i drapania. Najczęściej udają się one do apteki, w której znajdą szeroki wybór preparatów pomocnych w walce z dolegliwościami. Co pomaga na suche gardło, drapanie i ból? Tabletki do ssania, takie jak np. neo-angin®, które są cennym wsparciem przy objawach bólu gardła podczas przeziębienia lub grypy. Ssanie tabletek pobudza wydzielanie śliny, pomagając nawilżyć przesuszone błony śluzowe. Zawarte w produkcie substancje działają miejscowo znieczulająco, dodatkowo przyjemnie chłodzą gardło. Sporym zainteresowaniem cieszą się również różnego rodzaju syropy i płyny oraz spraye na gardło. Dostępne w aptece specyfiki pomagają ograniczyć uczucie swędzenia i drapania oraz zmniejszają nieprzyjemną bolesność.
Jeżeli nie mamy możliwości skorzystania z preparatów z apteki, wypróbujmy domowe sposoby na drapiące gardło. Przyjmujmy często ciepłe płyny – rosół, herbatę lub wodę z miodem. Naturalny sposób na drapanie w gardle to pity powoli napój z siemienia lnianego, który powleka błonę śluzową i łagodzi przykre objawy. Warto sięgnąć również po płukankę z wody i soli, a także tradycyjny syrop z cebuli i miodu, który złagodzi kaszel i pomoże w walce z infekcją.
Łaskotanie i ból potrafi znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie, stąd warto jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Dostępne w aptece tabletki do ssania lub spraye oraz domowe sposoby – ciepłe płyny i płukanki – pomogą ograniczyć niepożądane „smyranie” w gardle, przywracając możliwość komfortowego oddychania oraz przełykania w trakcie infekcji.

Należy pamiętać, że artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, jeżeli objawy choroby nie ustępują, utrzymują się, mimo przyjmowania leków lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

neo01.2021.12