Zastanawiając się, co dobrego na przeziębienie znajdziemy w domu, musimy najpierw mieć pewność, czy faktycznie mamy do czynienia z przeziębieniem, czy z dużo groźniejszą grypą. Przede wszystkim kiedy jesteśmy przeziębieni symptomy narastają stopniowo, są stosunkowo łagodne i trwają do 7-10 dni. W przypadku grypy, objawy pojawiają się nagle. Chorobie towarzyszy zwykle wysoka gorączka, bóle mięśni i stawów oraz charakterystyczne uczucie rozbicia. W przypadku tych objawów należy skontaktować się z lekarzem. Grypa nierzadko jest chorobą o poważnym przebiegu, obarczoną ryzykiem powikłań. Rozróżnienie tego, czy mamy do czynienia z grypą, czy przeziębieniem jest ważne, ponieważ to, że coś na przeziębienie działa bardzo dobrze nie znaczy, że będzie równie skuteczne w przypadku grypy. Jak więc wybrać coś skutecznego na przeziębienie?

Przeziębienie – jak leczyć domowymi sposobami?

Przy lekkich objawach, takich jak bóle gardła, kaszel czy katar, warto zastosować sprawdzone, domowe sposoby. Wiele osób zapytanych co jest najlepsze na przeziębienie poleci: herbatę malinową lub tę z dodatkiem imbiru, syrop z cebuli, rosół, albo mleko z czosnkiem i miodem, czyli produkty o działaniu rozgrzewającym i wzmacniającym naturalne siły obronne organizmu. Podczas przeziębienia sok z malin zadziała przeciwgorączkowo, a korzeń imbiru – przeciwzapalnie. Kiedy naturalne sposoby na przeziębienie zawiodą, warto zasięgnąć porady farmaceuty lub lekarza. Pomoże nam dobrać leki, które pomogą zwalczyć uporczywe objawy towarzyszące infekcji.

Co brać na przeziębienie?

Pamiętajmy, że przeziębienie należy do chorób leczonych przede wszystkim objawowo. Terapia polega na łagodzeniu kataru, kaszlu i bólu gardła. To, co stosujemy na przeziębienie, zależy więc od tego, jakie objawy dokuczają nam najbardziej. W przypadku bólu gardła warto zastosować środki antyseptyczne, które likwidują patogeny i zwalczają infekcję, np. tabletki do ssania neo-angin®, które dodatkowo łagodzą ból. Czasami przeziębieniu towarzyszy podwyższona temperatura, jednak o ile nie przekracza ona 38 stopni Celsjusza, nie należy jej pochopnie zbijać – jest ona naturalnym mechanizmem obronnym organizmu. Ważnym tematem są także sposoby na przeziębienie u dzieci. Oprócz wspomnianych wcześniej domowych metod w Polsce dostępne są leki opracowane specjalnie dla małych pacjentów. Oczywiście to, co stosować na przeziębienie u dziecka zależy przede wszystkim od jego wieku – należy skontaktować się z pediatrą celem wdrożenia odpowiedniego leczenia. Dziecko to nie mały dorosły – jego organizm działa nieco inaczej i przy leczeniu należy zachować ostrożność. Przykładowo, wspomniany wcześniej imbir, który sprawdza się jako domowy sposób łagodzenia objawów przeziębienia u osób dorosłych, dla dzieci może być zbyt ostry w smaku. W przypadku najmłodszych lepiej sprawdzą się więc herbatki z domowym sokiem malinowym lub napar z lipy. Przy zatkanym nosku, najlepsze będą inhalacje – tradycyjnie, przy użyciu miski z gorącą wodą i olejkami eterycznymi lub za pomocą nowoczesnych inhalatorów. Kaszel i ból gardła można załagodzić podając np. syrop junior-angin. Ten wyrób medyczny zawiera naturalne składniki, porost islandzki oraz malwę, a przy tym jest przeznaczony dla dzieci od pierwszego roku życia.

Sprawdzone sposoby na przeziębienie – zioła

Tym, co pomaga na przeziębienie, są także olejki eteryczne i maści rozgrzewające. Wcierane kilka razy dziennie w klatkę piersiową i plecy, służą przede wszystkim złagodzeniu kataru i kaszlu. Warto wybierać te, które zawierają olejek eukaliptusowy, sosnowy oraz mentol (w przypadku dzieci odpowiednim preparatem jest np. maść majerankowa). Na wysoką gorączkę stosuje się także zioła napotne. Szczególnie godne polecenia są napary z lipy i czarnego bzu. Z kolei bolące gardło warto płukać naparem z szałwii lub rumianku, znanych z właściwości odkażających. Zastanawiając się, co zrobić gdy bierze nas przeziębienie, warto sięgnąć po sposoby stosowane już przez nasze babcie, jak np. moczenie nóg w gorącej wodzie albo herbata (lub wrzątek) z sokiem malinowym i odpoczynek. Stosując domowe sposoby, możemy skutecznie sobie poradzić z infekcją i jednocześnie wzmocnić odporność organizmu.

neo01.2021.02