Dobre domowe sposoby na ból gardła

kompedium wiedzy

Dobre domowe sposoby na ból gardła

Ból gardła jest jedną z najczęstszych dolegliwości w okresie jesienno-zimowym. Nieprzyjemne uczucie łaskotania i drapania, problemy z przełykaniem oraz chrypka to objawy znane każdemu z nas. Zanim jednak udasz się do lekarza lub sięgniesz po rozwiązania farmakologiczne, dowiedz się, jak wyleczyć ból gardła domowym sposobem!

Oczywiście, pamiętaj o tym, by w czasie domowego leczenia unikać środków drażniących jak alkohol, papierosy lub e-papierosy, a także ostre przyprawy. Odpoczynek też z pewnością pomoże szybciej zwalczyć infekcję gardła.

 

Skuteczne naturalne sposoby na mocny ból gardła

 • Zadbaj o nawilżenie błon śluzowych 
  Wysuszone błony śluzowe sprzyjają infekcji i pogłębiają objawy bólu gardła. Warto je nawilżać! Zadbaj o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu lub domu (40-60%), często wietrz pokoje, a także pij dużo ciepłych płynów. Jeśli posiadasz nawilżacz powietrza, skorzystaj z niego.
 • Płukanka z mieszanki ziół 

  Kolejna pozycja to naturalny sposób na ból gardła. Przygotuj wrzątek i przez 15 minut parz szałwię, maliny oraz kwiat rumianku. Mieszankę ostudź i płucz nią gardło kilka razy dziennie. Nie przesadzaj jednak z długością płukania, gdyż może to podrażnić błonę śluzową i spotęgować objawy.

 • Herbata z miodem, cytryną i malinami 

  Kolejne rozwiązanie to klasyk, jednak pozostaje wśród tych najskuteczniejszych w kategorii “sprawdzone sposoby na ból gardła”. Herbata z miodem, cytryną i malinami! Miód ma działanie bakteriobójcze, a cytryna oraz maliny hamują rozwój infekcji.

 • Mieszanka z cebuli, mleka i czosnku 

  Metoda nieco wiekowa, ale starsze pokolenie już nieraz udowadniało, że wie, co jest dobre na ból gardła. Czosnek działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, cebula łagodzi ból gardła i hamuje rozwój infekcji, a mleko nawilża błonę śluzową. Razem te trzy składniki działają o wiele silniej. Czosnek i cebulę zmiksuj, dodaj do słoika z mlekiem, dosyp łyżeczkę cukru, po czym odstaw na kilka godzin. Spożywaj jedną łyżkę stołową takiej mieszanki co kilka godzin dziennie.

 • Inhalacje 

  Następny dobry domowy sposób na infekcję gardła to inhalacje z olejków aloesowych, miętowych, eukaliptusowych lub sosnowych. Świetnie sprawdzają się przy zwalczaniu kataru, a także stanów zapalnych. Pamiętaj przy tym, by nie wdychać oparów bezpośrednio nad powierzchnią wody, lecz w odległości 30-40 centymetrów, by nie poparzyć twarzy. Zamknij koniecznie oczy, by uniknąć podrażnienia spojówek.

Co gdy domowe metody na ból gardła nie działają?

Ból gardła w sezonie jesienno-zimowym często jest spowodowany lekkimi, chociaż nieprzyjemnymi infekcjami wirusowymi, które można wyleczyć bez wsparcia farmakologicznego lub antybiotyków. Czasem jednak dolegliwości gardła wynikają z poważniejszych przyczyn i stanowią początek poważnej choroby. Jeśli zapalenie gardła jest wywołane zakażeniem paciorkowcowym, nieleczone może prowadzić do ropnych powikłań, takich jak: ropnie migdałkowe, ostre zapalenie ucha środkowego, ostre zapalenia jamy nosa i zatok przynosowych.

 

Jeżeli żaden z domowych sposobów nie przyniósł ulgi, to jednym z rozwiązań jest sięgnięcie po leki dostępne bez recepty, takie jak neo-angin®. To antyseptyk na ból gardła, co oznacza, że nie walczy tylko z objawami, ale likwiduje również przyczyny bólu — patogeny odpowiedzialne za stan zapalny i infekcję gardła.

 

Jeśli jednak to rozwiązanie również nie pomoże na dolegliwości, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

Mogą Cię zainteresować

Jak szybko zwalczyć ból gardła?
Jak szybko zwalczyć ból gardła?

Jak szybko zwalczyć ból gardła?

Czytaj więcej
Przyczyny bólu gardła
Przyczyny bólu gardła

Przyczyny bólu gardła

Czytaj więcej
Jakie zalety mają tabletki na ból gardła?
Jakie zalety mają tabletki na ból gardła?

Jakie zalety mają tabletki na ból gardła?

Czytaj więcej
Dlaczego działanie antyseptyczne w preparatach na ból gardła jest ważne?
Działanie antyseptyczne w preparatach na ból gardła

Działanie antyseptyczne w preparatach na ból gardła

Czytaj więcej

KONTAKT

M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o.
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Tel: +48 (22) 231 82 87
e-mail: biuro@klosterfrau.pl