Oczywiście, pamiętaj o tym, by w czasie domowego leczenia unikać środków drażniących jak alkohol, papierosy lub e-papierosy, a także ostre przyprawy. Odpoczynek też z pewnością pomoże szybciej zwalczyć infekcję gardła.

Skuteczne naturalne sposoby na mocny ból gardła

 • Zadbaj o nawilżenie błon śluzowych
  Wysuszone błony śluzowe sprzyjają infekcji i pogłębiają objawy bólu gardła. Warto je nawilżać! Zadbaj o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu lub domu (40-60%), często wietrz pokoje, a także pij dużo ciepłych płynów. Jeśli posiadasz nawilżacz powietrza, skorzystaj z niego.
 • Płukanka z mieszanki ziół
  Kolejna pozycja to naturalny sposób na ból gardła. Przygotuj wrzątek i przez 15 minut parz szałwię, maliny oraz kwiat rumianku. Mieszankę ostudź i płucz nią gardło kilka razy dziennie. Nie przesadzaj jednak z długością płukania, gdyż może to podrażnić błonę śluzową i spotęgować objawy.
 • Herbata z miodem, cytryną i malinami
  Kolejne rozwiązanie to klasyk, jednak pozostaje wśród tych najskuteczniejszych w kategorii “sprawdzone sposoby na ból gardła”. Herbata z miodem, cytryną i malinami! Miód ma działanie bakteriobójcze, a cytryna oraz maliny hamują rozwój infekcji.
 • Mieszanka z cebuli, mleka i czosnku
  Metoda nieco wiekowa, ale starsze pokolenie już nieraz udowadniało, że wie, co jest dobre na ból gardła. Czosnek działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, cebula łagodzi ból gardła i hamuje rozwój infekcji, a mleko nawilża błonę śluzową. Razem te trzy składniki działają o wiele silniej. Czosnek i cebulę zmiksuj, dodaj do słoika z mlekiem, dosyp łyżeczkę cukru, po czym odstaw na kilka godzin. Spożywaj jedną łyżkę stołową takiej mieszanki co kilka godzin dziennie.
 • Inhalacje
  Następny dobry domowy sposób na infekcję gardła to inhalacje z olejków aloesowych, miętowych, eukaliptusowych lub sosnowych. Świetnie sprawdzają się przy zwalczaniu kataru, a także stanów zapalnych. Pamiętaj przy tym, by nie wdychać oparów bezpośrednio nad powierzchnią wody, lecz w odległości 30-40 centymetrów, by nie poparzyć twarzy. Zamknij koniecznie oczy, by uniknąć podrażnienia spojówek.

Co gdy domowe metody na ból gardła nie działają?

Ból gardła w sezonie jesienno-zimowym często jest spowodowany lekkimi, chociaż nieprzyjemnymi infekcjami wirusowymi, które można wyleczyć bez wsparcia farmakologicznego lub antybiotyków. Czasem jednak dolegliwości gardła wynikają z poważniejszych przyczyn i stanowią początek poważnej choroby. Jeśli zapalenie gardła jest wywołane zakażeniem paciorkowcowym, nieleczone może prowadzić do ropnych powikłań, takich jak: ropnie migdałkowe, ostre zapalenie ucha środkowego, ostre zapalenia jamy nosa i zatok przynosowych.

Jeżeli żaden z domowych sposobów nie przyniósł ulgi, to jednym z rozwiązań jest sięgnięcie po leki dostępne bez recepty, takie jak neo-angin®. To antyseptyk na ból gardła, co oznacza, że walczy nie tylko z objawami, ale likwiduje również przyczyny bólu — patogeny odpowiedzialne za stan zapalny i infekcję gardła.

Jeśli jednak to rozwiązanie również nie pomoże na dolegliwości, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.