Czym jest angina ropna?

Angina ropna jest chorobą zakaźną, którą wywołują m.in. szczepy paciorkowca beta-hemolizującego z grupy A. Choroba rozpoczyna się w gwałtowny sposób, co ma bezpośredni związek z krótkim okresem inkubacji baterii, trwającym zazwyczaj do czterech dni. Podstawowe objawy anginy ropnej to wysoka gorączka (nierzadko sięgająca nawet 40℃), silny ból gardła, ślinotok, nieprzyjemny zapach z ust i widoczny nalot na języku. Szczególną uwagę powinno się jednak zwracać na wygląd migdałków – można zaobserwować miejscowe rozpulchnienie, zaczerwienienie oraz śluzowo-ropne naloty. Węzły chłonne podżuchwowe zaczynają się też powiększać i stają się bardziej bolesne. Wygląd gardła przy anginie również ma duże znaczenie. Przeważnie jest ono zaczerwienione i obrzęknięte. Ból gardła przy anginie często utrudnia swobodne mówienie, a także uniemożliwia przełykanie, co z kolei doprowadza do tymczasowej utraty apetytu. Dodatkowo chorobie towarzyszy uczucie rozbicia, zmęczenie i ogólne osłabienie organizmu.

Leczenie anginy ropnej

Pierwsze symptomy anginy ropnej mogą być mylone z przeziębieniem lub grypą. Ze względu na ryzyko wystąpienia groźnych powikłań koniecznie trzeba więc udać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu. To właśnie wtedy specjalista przeprowadzi odpowiedni wywiad oraz wykona badanie przedmiotowe, na podstawie którego postawi właściwą diagnozę. W przypadku anginy ropnej bardzo często wskazane jest stosowanie antybiotykoterapii. Antybiotyki na anginę ropną pomagają skrócić czas trwania choroby oraz zmniejszają intensywność objawów. Po podaniu leku osoba chora przestaje też zarażać innych. Leczona angina ropna na ogół powinna ustąpić w ciągu dwóch tygodni1.

Jak leczyć anginę ropną domowymi sposobami?

Co na anginę ropną? Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że domowe sposoby na anginę ropną pomogą złagodzić istniejące symptomy, ale nie powinny być zamiennikiem leczenia farmakologicznego. Najczęściej stosuje się więc środki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Wysoka gorączka przy anginie może zostać zbita ogólnodostępnymi preparatami z ibuprofenem bądź paracetamolem. Z pewnością dużą ulgę przyniesie również lek, który zmniejszy męczący ból gardła (np. neo-angin®). Przydatne okażą się też płukanki na bazie ziół o działaniu przeciwbakteryjnym (np. z rumianku czy szałwii). Z kolei napary z prawoślazu lekarskiego lub siemienia lnianego wspomogą osłanianie podrażnionych i obrzękniętych błon śluzowych. Jeżeli infekcję wywołują paciorkowce to leczenie należy oprzeć na antybiotykoterapii. Antybiotyk ma przede wszystkim na celu skrócenie czasu choroby i zmniejszenie intensywności objawów. Nieleczona angina ropna może wywołać liczne powikłania. Dość często dochodzi do zapalenia ucha środkowego bądź zatok, obrzęku podniebienia oraz długotrwałych trudności w przełykaniu. Do groźniejszych powikłań zalicza się ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Zawsze warto więc szybko podjąć odpowiednie leczenie objawowe i farmakologiczne.1http://psjd.icm.edu.pl/psjd/search/page.action?qt=SEARCH&q=sc.generall_0c_0contributorId_0_0author_0eq.e0a0a09b053c5c0e51625fbe3027ed44Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.